+420 727 907 798

E-mail: lekarnanerudova6 [at] seznam.cz

Provozní doba: po, st, čt 7:30 – 17:00 hodin
úterý 7:30 – 18:00 hodin
pátek 7:30 – 15:00 hodin

Lékárna Nerudova

Odborné články

Poradíme Vám, co byste měli vědět, na co si dávat pozor a čeho se vyvarovat.

Zdravé opalování

Sluneční paprsky mají jak pozitivní účinky zejména na psychiku, tak i negativní v podobě hrozny rakoviny kůže. Je důležité se obzvlášť v letních měsících chránit kvalitními opalovacími krémy, dermatologicky testovanými a aplikovat je správným způsobem.

Lidská kůže se liší svoji citlivostí, kterou určuje fototyp podle barvy očí, vlasů a pokožky. Fototyp č. I zčervená přibližně za deset minut na slunci a téměř nikdy se neopálí, fototypy č. II a III jsou na tom lépe a vyšší fototypy se v České republice příliš nevyskytují.

Fototyp č. I : citlivá světlá kůže, světlé oči, zrzavé nebo blond vlasy, práh zarudnutí je deset minut

Fototyp č. II : světlejší kůže, vlasy a oči, pomalé zhnědnutí, práh zarudnutí je 20 minut

Fototyp č. III : středně světlá kůže, tmavé vlasy a oči, zřídka se spálí, jednoduše pigmentuje, práh zarudnutí je 30-45 minut

Čas strávený na slunci bez spálení kůže se dá orientačně vypočítat součinem vlastní ochranné lhůty dle fototypu a SPF ochranného přípravku za předpokladu správné aplikace. První vrstvu opalovacího prostředku bychom měli nanést nejméně 20 minut před expozicí na slunce a poté každé dvě hodiny opakovat. Množství nanesené na lidské tělo by mělo odpovídat sedmi čajovým lžičkám, jedna na hlavu a dekolt, čtyři na všechny končetiny a další dvě na břicho a záda.

Na trhu je mnoho značek nabízející nejrůznější topické formy od krémů, přes gely, spreje až po mlhu neboli transparentní aerosoly, a všechny obsahují různě vysoké faktory. Kromě fototypu o volně faktoru rozhoduje i podnebí, kde se plánujeme opalovat.

1 ... 8 9 10 11 12
Piktogram Platební karty

Platební
karty

Platební karty